Plastik Bardakta Çay İçmek Zararlı Mı?

Plastik Bardakta Çay İçmek Zararlı Mı

Ülkemiz, %90 çay tüketim oranı ile dünyada en çok çay tüketen ülkelerin başında geliyor. Günün her saati içilen çaylar, tüketicilerin zevkine göre farklı bardaklarda tüketilebilmektedir. Genellikle cam bardaklarda içiliyor olsa da özellikle çok sayıda kişiye hizmet veren işletmeler, daha fazla kişiye aynı anda çay sunumu yapabilmek için karton bardak ya da plastik bardak ile çay ikramı yapabilmektedir. Peki plastik bardakta çay içmek zararlı mı?

Bulaşık sorununu ortadan kaldıran plastik bardaklar, pratik bir kullanım sunuyor olsa da kaliteli içeriğe sahip olmayan plastik bardaklar sıcak içecek ile birleştiğinde sağlık için zararlı bir tüketim yaratabilmektedir. Mikroplastik parçacıklardan elde edilen numarasız veya 7 işareti bulunan plastik bardaklar, sıcak sıvı ile temas ettiğinde bu mikroplastik parçacıklar açığa çıkar ve içeceğe geçer. Tüketim sırasında vücuda alındıktan sonra ise uzun vadede insan sağlığı için sorun yaratabilir. Bu kapsamda karton ya da plastik bardak kullanımında bardak kalitesi ve kullanılan plastiğin numarası incelenmeli, sıcak içecek için uygun olmayan malzemelerin kullanımından uzak durulmalıdır.

Plastik Bardakta Sıcak İçecek İçilir Mi?

Artan nüfus ve tüketim oranlarının giderek artması, insanların tek kullanımlık daha pratik araç gereçleri tercih etmelerine yönlendirmiştir. Bu alternatiflerden biri olan plastik bardak veya karton bardaklar, genellikle otel, okul, hastane vb. toplu yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Gün içinde soğuk ya da sıcak içecekler için tercih edilen bu bardak çeşitleri aynı zamanda birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Plastik bardakta sıcak içecek içilir mi? ya da plastik bardak tehlikeli mi? soruları bunlardan bazılarıdır.

Öncelikle üretilen her üründe olduğu gibi plastik malzemelerinde dünya standartlarına uygunluk dereceleri söz konusudur. İnsan sağlığına uygunluk açısından göz önünde bulundurulması gereken bu kriterlere dikkat ederek doğru bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ucuz olması açısından tercih edilen kalitesiz bazı plastik bardaklar zararlı iyonlar ve metaller içerebiliyor. Bu içerikler ise sıcak içecekle açığa çıkarak insan vücuduna alınmasına sebep olabilir. Kullanılan bardağın insan sağlığına uygunluğu kontrol edildiği takdirde plastik bardaklar bir sorun oluşturmazken dışarıdan güvenilir olmayan firmalardan temin edilen ucuz malzemelerden uzak durmak önemlidir.

İçeriği ve kalitesinin yanı sıra plastik bardaklar, soğuk içecekler için daha konforlu bir tüketim imkanı sunar. Kahve ve çay gibi sıcak içeceklerin bardak çevresini ısıtması, karton ve plastik bardakların yumuşamasına sebep olabilir. Kullanım açısından bakıldığında yüksek kaliteli olmayan plastik bardaklar sıcak içecek tüketiminde konforlu bir seçenek olmayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir