Karton Bardak Zararlı Mı?

Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız ve de kullandığımız karton bardaklar, aslında uzun bir süredir vardı. Ancak son zamanlarda çok daha sık tercih edilmeye başlandı. Bunda da şüphesiz ki pandemi süresince kişisel hijyeni korumak için alınan tedbirlerin payı vardır. Kullan-at ürünleri, tek seferde kullanılır ve geri dönüşüm seçeneğinde olanlar tekrardan üretim için tesislere alınabilir. Tek seferlik bir kullanıma sahip olmaları çoğu kişinin aklında doğa ve insan sağlığı için zararlı mı değil mi sorusuna sebebiyet verebiliyor. Burada önemli olan elbette tercih etmiş olduğunuz marka olacaktır. Artık bu anlamda kişilerin ve markaların duyarlılığının artmasıyla ürünler geri dönüştürülmüş ürünler ile elde ediliyor. Aynı zamanda doğada hızla çözülebilen formlara sahip oluyor. Konuyu daha da yakından inceleyebilmek adına öncelikle karton bardak hammaddesi ve karton bardak üretimi işlemlerini de incelemeliyiz.

Karton Bardak Hangi Hammaddelerden Üretilir?

Bir ürünün zararlı olup olmadığını belirlemek adına ilk olarak üretiminde kullanılan hammaddelerine bakmak gerekir. Karton denildiğinde elbette kağıt yani selüloz maddesini düşüneceksiniz. Ancak karton bardağın üretimi sırasında kullanılan selülozlar da kalite kalite değişebilir. Bu anlamda insan sağlığı açısından zararını da bu çerçevede bulabilirsiniz. Dünyada en iyi hammaddeyi sağlayan American Georgia Pacific şirketi, kaliteli üretim gerçekleştirir. Ayrıca PLA kaplaması da selüloz maddesinin aşınmasını engeller. Yani bu sayede sıcak veya soğuk içecek tüketiminde selüloz gibi bir madde, tüketiciler ile temas etmez. 

Karton Bardak Kullanımının Zararı Var Mı?

Üretim maddelerine genel olarak göz attıktan sonra gelelim karton bardak zararlı mı sorusuna. Bunun için net bir cevaba sahip olamayız. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi, markanın tercih ettiği maddeler çok önemlidir. Kalitesiz bir hammadde kullanımı çok da sağlıklı olmaz. Tercihinizi her zaman piyasanın güvenilir ve kaliteli markalarından yana kullanırsanız daha sağlıklı bir tüketim yapabilirsiniz. 

Kişilerin artan çevre ve sağlık bilinci artık markaları da bu yönde yatırımlar yapmaya itmiştir. Birçok firma doğada çözünebilir yapıda ürünler üretir. Geri dönüşüme gidemeyen ürünler bu sayede doğada zarar oluşturmadan çözünür. Ancak ekstra olarak da firmalar hammadde tercihlerini hem kaliteden yana kullanıp hem de insan sağlığına zarar oluşturmaması için önlemler de alıyor. Bu amaçla kimi firmalar bitkisel bazlı ürünler ile sağlıksız bir tüketim yapılmasını engellemiş olmaktadır. 

Karton bardak siparişi öncesinde firmanın kalite kontrol açısından resmi belgelere sahip olup olmadığını sorabilir, sitelerinden inceleyebilirsiniz. Kurumsallaşmış firmalar zaten belirli aralıklar ile almış oldukları geçerlilik belgesi ve sağlığa-doğaya zararsız içerik belgelerini müşterilerine sunarlar. Sizler de bu yönde dikkatli davranırsanız karton bardaklarının konforlu ve hijyenik kullanımını gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir