Karton Bardak Tarihçesi

Karton Bardak Tarihçesi

KARTON BARDAK TARİHÇESİ

Karton Bardağın günümüzdeki modern şekli 20.yüzyılın başlarında bulunmuştur. 20.yüzyılın başlarında, okullarda ve trenlerde su tüketimi cam ve musluklar ile ortak bir şekilde yapılmaktaydı. Bu ortak kullanım, halk arasında sağlık endişelerine neden oldu. Lafayette Kolej’inde biyoloji profesörü olan Alvin Davison’un Ağustos 1908’de Technical World Magazin’de “Okul Bardaklarındaki Ölüm” sansasyonel başlığıyla yayınlanan ve Pennsylvania’nın devlet okulları Easton’da yapılan araştırmaya dayalı olarak yayınlanan araştırması kağıt bardak tüketiminin önemi önemi için etkili bir araştırmadır. Makale 1909’un Kasım ayında Massachusetts Eyalet Sağluk Kurulu tarafından yeniden basıldı ve dağıtıldı. Bu endişeler sonucunda kağıt ürünleri üretimi ve tüketimi yaygınlaştı ve daha ulaşılır bir hâle getirildi. Ortak kullanımlı bardaklara yerel yasaklar getirildi. Tek kullanımlık kağıt bardak kullanan ilk demiryolu şirketlerinden biri olan Lackawanna Demiryolu 1909’dan kağıt bardak tüketimine başladı. 1917’de ortak kullanımın devam ettiği, henüz yasaklanmadığı yargı bölgelerinde bile demiryolu vagonlarındaki ortak kullanım cam bardakları, kağıt bardaklar ile değiştirmiştir.

Hastanelerde sağlık nedenleri ile karton bardaklar kullanılmaktadır. 1942’de Massachusetts Eyalet Koleji’nin bir çalışmasında, sterilize edildikten sonra yeniden kullanılabilen-yıkanabilir cam bardak kullanmanın maliyetinin, tek kullanımlık kağıt bardak kullanmanın maliyetinden 1,6 kat daha fazla olduğunu buldu. Bu çalışmalar, tek kullanımlık kağıt bardak tüketiminin her sektöre olan kullanımını artırmıştır. Özellikle logolu karton bardak kullanımı her geçen gün daha fazla artmıştır.

Tarihinde olduğu gibi hijyen önceliği ile karton bardağa olan talep her geçen zaman artmıştır. Özellikle dünyamızın son zamanlarda içinde bulunduğu Covid-19 salgını ile tüketicilerin daha hijyenik olan tek kullanımlı karton bardaklara olan talebi artmıştır.

Firmamız gelişen teknoloji ile birlikte 20. yüzyılda bu işe başlamış ve kısa sürede karton bardak üretimi konusunda ilkleri gerçekleştirmiştir. Sizde en kaliteli baskılı ve baskısız karton bardaklar için MottoCup’ı arayın. Instagram galerimiz için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir