Karton Bardak Neden Islanmaz?

Günlük olarak veya özel günlerimizde kullandığımız karton bardaklar, sıcak ve soğuk içeceklerin kullanımına uygun olarak üretilirler. İçeceklerle temas etmelerine göre neden ıslanmadıkları veya dağılmadıkları hep bir merak konusu olmuştur. Kağıdın üretiminde kullanılan selüloz, bununla birlikte karton bardak üretiminde ekstra olarak PE kaplama seçeneğinin yer alması buna neden olur. Ancak bunu malzemelerin özelliklerini ele alarak açıklarsak daha bilgilendirici olacaktır. 

Karton Bardak Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Karton bardakları çok farklı ihtiyaçlarınız için tercih edebiliriz. Ofislerde su sebillerinin yanında, kahve ve çay tüketimlerinde, özel günlerde davetlilere ikram edilen içecekler için ya da işletmeleriniz için bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Geri dönüştürülebilir üretimi sayesinde doğa dostu bir kullanım sunarlar. Üretiminde kullanılan malzemeler sayesinde insan sağlığını tehdit edecek durumlar yaratmazlar. Bunu sağlayabilmesinin en önemli nedeni de elbette kağıt bardak ürünlerinin ıslanmamasıdır. Selüloz malzemesi üstüne PE kaplama gibi seçeneklerle destek sağlanır. Ancak malzemeler bunlarla da sınırlı değildir. Mukavva maddesi de bu ürünlerde tercih edilebilir. Bu da zaten ısıyı tutmaya yarar. Polietilen (PE) kaplama selüloz, mukavva sonrasında iç ve dış tabakaya uygulanır. 

Karton Bardakların Islanmama Nedenleri

Birçok kullanıcının merak ettiği soru olan “karton bardak neden ıslanmaz”, malzemeler ele alınarak açıklanabilir. Karton bardak fabrikası, ürünlerin üretimini kullanıma göre ayarlar. Örnek vermek gerekirse tek duvarlı seçenekler sıcak ve soğuk içeceklerde tercih edilirken, double wall karton bardak kremalı soğuk ve sıcak içecekler için daha uygun formda olabilir. Isı iletkenliği de bunlarda daha azdır. Ancak her birinde malzeme olarak aynı maddelere yer verilir. Neden su ile temasında dağılmadıkları, ıslanmadıklarına gelecek olursak da;

  • Kullanım amaçları zaten içeceklerine tüketimine yöneliktir. Selüloz gibi maddelerin bu içeceklerle karışması sağlık açısından iyi değildir. Bunun için de selüloz ile sıvı arasında ekstra bir katman kullanılır.
  • Selülozun içeriğine baktığımızda da su, hidrojen ve karbon vardır. Su ile çözünmez yapısı olsa da sıcak içecek gibi tüketimlerde dağılmanın önlenebilmesi için PP veya PE kaplama olarak bilinen maddeler tercih edilir.
  • Bu ürünleri sadece karton kahve bardağı gibi seçenekler de değil karton bardak tutucu, taşıyıcı ürünlerde de kullanılır. 
  • Geri dönüşüme uygun olan kimi ürünlerde doğal bitki bazlı ürünlerde de dış tabaka kaplaması yapılabilir. Bunlar doğada kendiliğinden çözünür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir