Karton Bardak Geri Dönüştürülebilir Mi?

Kullan at ürünler artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sadece evlerimizde veya piknikte, kampta değil, birçok gıda işletmesinde de kullan-at ürünleri görebiliyoruz. Hem kullanan hem de işletme sahipleri için çok fazla avantaja sahip olan bu ürünler, karton, kağıt veya plastik gibi hammaddelerden yapılabiliyor. Cam, bakır veya porselen gibi maddeler ile tüketime alışmış kişiler için elbette ilk başta bunların sağlıklı olup olmadığı konusunu merak edebilir. Plastik ve köpük bardak olan çeşitlere göre çok daha az zararlıdırlar. Soğuk veya sıcak içecek tüketimlerinde koruyucu katman sayesinde kişilerin sağlıkla tüketim yapmalarını sağlar.

Bir diğer merak edilen soru da karton bardak geri dönüştürülebilir mi? Plastikler doğada zor çözünebilir ürünlerdir. Haliyle plastik bardakların doğaya atılması zararlı bir durum ortaya çıkarır. Ancak karton bardaklarda bir bakıma hammadde ve üretimi ile doğada daha kolay çözünebilir yapıda olabilirler. Geri dönüştürülmesi kısmında ise doğaya atılmadıkları sürece geri dönüşüme tabi tutulabilirler. Ancak yüzde yüzünü bu işleme katma kısmı biraz zor olabilir. Bu yüzden çevreye katkı sunmak adına her bireyin karton ürünleri, geri dönüşüm noktalarına atmaları bu sürece artı katacaktır. 

Karton Bardakların Hammadde Özellikleri

Karton bardaklarda hammadde American Georgia Pacific şirketinden sağlanan kağıtlardır. Genel anlamda hammadde temelinde selüloz olsa da şirketin sağladığı kaliteli kağıt ve bununla birlikte PLA ile kaplama yapılması, sağlıksız durumları ortadan kaldırır. Bu kaplama özelliği sayesinde özellikle sıcak içecekler ile temas eden kartonların dağılması, yani selülozun içeceğe karışması önlenmiş olur. Selüloz kalitesi ne kadar yüksek olur ve PLA kaplaması da yapılmış olursa karton bardak o kadar kaliteli ve sağlıklı olabilir. 

Karton Bardak Doğada Çözünür Mü?

Kullan-at seçeneklerinde plastik veya köpük bardaklar, tabaklar da mevcuttur. Bunlar da yapı gereği zaten doğada kolay kolay çözünemezler. Ancak karton bardaklarda böyle bir durum söz konusu değildir. Zaten hammaddesi selüloz, yani kağıt olduğundan karton bardakların doğada kolay çözünebildiklerini anlayabiliriz. 

Genel olarak da çözünme süreleri 2-3 ayı bulabiliyor. Doğadaki canlılar için de zararlı bir durum ortaya çıkarmıyorlar. Plastiklerde ise ebatına bağlı olarak yılları, hatta binlerce yılı bulan bir çözünme durumu söz konusudur. 

Geri dönüşüm konusunda da kimi firmalar, kartonların doğada çözünmeleriyle birlikte toprakta verimlilik yaratması veya hiçbir zarar vermemesi adına özel maddeler, katkılar da kullanabiliyor. Bu şekilde karton ürünlerin kullanımı doğaya katkı bile sağlayabiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir